Basında Biz

İzmir'de "Sardunya Bayramı" - Sondakika.com

Kentteki Çeşitli Alanlara Dikilecek Toplam 2 Milyon Adet "Kışlık" Çiçeğin 550 Bini Adeti Bademler'den Geldi.

Bademler’in Çiçeği İzmir’e Çok Yakıştı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Karaburun, Bayındır ve Torbalı Pamukyazı'dan sonra ve Urla Bademler Köyü Kooperatifi'nden de mevsimlik çiçek alımına başladı. Kentteki çeşitli alanlara dikilecek toplam 2 milyon adet "kışlık" çiçeğin 550 bini adeti bademler'den geldi.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu kış da kenti mevsimlik çiçeklerle donatıyor. Bir yandan kent genelindeki park, bahçeler, meydanlar, kavşaklar ile refüjleri birbirinden güzel çiçeklerle bezeyen Büyükşehir Belediyesi, diğer yandan da bitki üreticilerinin yüzünü güldürmeye devam ediyor.
 
Büyükşehir Belediyesi Tarım, Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı; Karaburun, Bayındır ve Torbalı Pamukyazı'dan sonra Urla Bademler'deki üreticilerden de çiçek almaya başladı. Yetkililer, dikim alanlarında kendi fidanlıklarında yetiştirdikleri bitkilerin yanısıra İzmirli üreticilerden de bitki satın aldıklarını hatırlatarak, "Geçtiğimiz yıllarda başlattığımız uygulama ile halen Karaburun'daki kadın üreticilerden nergis, Bayındır ve Torbalı'daki kooperatiflerden ise düzenli olarak mevsimlik çiçek alımı yapıyoruz.
 
Bu yıl ilk kez Urla Bademler Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nin ürettiği çiçeklerden de almaya başladık. Böylece hem iyi kalitede mevsimlik çiçekleri ilçelerdeki yetiştiricilerden temin ediyor hem de üreticilerimizin bütçelerine katkı sağlamış oluyoruz" açıklamasını yaptı.
 

2 milyon çiçek dikilecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Bayındır, Torbalı Pamukyazı ve Urla Bademler Kooperatifleri ile Torbalı Orman Fidanlığı'ndan alınan kışlık mevsimlik çiçek, yer örtücü, ağaç ve çalılar, ağırlıklı olarak Konak, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı, Balçova, Hatay, Güzelbahçe, Narlıdere, Sahilevleri, İnciraltı, Kent Ormanı, Alsancak, Bornova, Buca, Bayraklı, Karşıyaka ve Çiğli'deki çeşitli alanlara dikilmeye başlandı. Kentin görselliğine zenginlik katan, ayrıca üreticiye ekonomik olarak büyük gelir sağlayan çalışma kapsamında, toplam 2 milyon adet kışlık mevsimlik çiçek, 953 bin adet yer örtücü bitki, 15 bin 108 adet ağaç ile 150 bin 734 adet çalı dikimi gerçekleştirilecek.
 

Onlarca çeşit bitki

İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarım, Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı yetkilileri, Bayındır'dan aslanağzı, bellis, süs lahanası, Ankara nergisi, Çin karanfili, şebboy, çuha ve şakayık türlerinde bir milyon 250 bin adet çiçek ile Pamukyazı'dan 200 bin adet godetya alımı yaptıklarını belirttiler. Yetkililer, ayrıca bu yıl ilk defa Urla Bademler Köyü'nden de iri kelle ve küçük kelle türlerinde olmak üzere 550 bin adet kışlık mevsimlik çiçek alındığı bilgisini de verdi.
 
Büyükşehir'e bağlı ekipler, belirlenen alanlara ayrıca yer minesi, Bodrum papatyası, Çeşme papatyası, fare kulağı, koyungözü, serastiyum ve mezem türlerinde 833 bin adet, farekulağı ve kekik türlerinde ise 120 bin adet yerörtücü dikecek. Bayındır, Bademler, Pamukyazı Kooperatifleri ile Torbalı Orman Fidanlığı'ndan alınan toplam 15 bin 108 adet ağaç ile 150 bin 734 adet çalı dikimi de söz konusu çalışmalar kapsamında gerçekleştirilecek.